ICC
Anasayfa
ICC
Hakkında
Sigorta Sektörü ve
Yedek Parçalar
İletişim
Bilgilerimiz
ICC Hakkında

ICC (Insurance Claim Center), sigorta sektörünün farklı hizmet sahalarında;  sadece otomobil hasarları konusunda faaliyet gösteren 5 kuruluşun, tecrübe ve birikimlerini birleştirerek hasar maliyetlerinin efektif yönetilebilmesi amacı ile oluşturduğu bir ortak girişim şirketidir.

ICC’ nin amacı nedir?
ICC, 5684 sayılı Sigorta Kanunu ve T.C.Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının konu ile ilgili belirlemiş olduğu çerçeve içerisinde; sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerini azaltmayı, tazminat ödeme süreçlerini kısaltmayı; hasarlı araçların sürüş güvenliği ve kalite standartları çerçevesinde onarılmasını ve sigortalı mutluluğunun tam olarak sağlanabilmesini hedefler.
ICC yazılımı; sigorta ve asistans şirketleri, yedek parça tedarikçileri, tamirhaneler, sigorta eksperleri, saha denetim ve kalite ekipleri ile marka mühendisleri tarafından ortaklaşa kullanılmaktadır.

Sermaye ve Ortaklık Yapısı Nasıldır?
Kurucu şirketler ve ICC tüzel kişiliği %100 Türk sermayesidir. Sermayedarlar, üye şirketlerin tüzel kişilikleri ve yerli yatırımcılardır.
Buna ilaveten, ICC’nin, otomobil hasarlarının laboratuvar ortamında analizi, “crash-test” güvenlik testleri, onarım zamanlama ve metotlarının oluşturulması ile bu bilginin Türkçeye tercüme edilmiş bir yazılım üzerine entegre edilerek hasar yönetimi sürecinde kullanılması konusunda dünya lideri iki uluslararası firma ile  “operasyonel” iş ortaklıkları vardır.
Bu firmalardan biri; İngiltere’de faaliyet gösteren, sigorta hasarları araştırma kuruluşu “Thatcham Motor Insurance Repair Research Centre”; diğeri ise ABD kökenli Premier Insurance Claim and Operation Management  Inc. ‘dır.

Euro NCAP nedir?
Euro NCAP - European New Car Assessment Programme (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı)
Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi amacı ile 1997 yılında Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı (Transport Research Laboratory) ve İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulmuştur.
Euro NCAP, yeni araçlar için yaptığı çarpışma testlerinde “yıldız”lı bir puanlama sistemi kullanmaktadır. Bu testlerde ön, yan ve direk çarpışmalarından elde edilen verilerin “sürücü”, “yolcu”, “çocuk” ve “yaya” güvenliği açısından değerlendirilmeleri sonucunda ortaya çıkan bulgular; “yıldız”lar ile derecelendirilmektedirler.
Önden çarpma testinde araçlar, 64 km/h (40mph) süratle bir blok bariyere çarptırılırlar. Yan çarpışma testinde ise 50 km/h (31mph) hızındaki bir bariyer kütle aracın sürücü kapısı tarafından çarpmaktadır. Direk ile yapılan çarpışma testi ise 29 km/h (18mph) hızında yanal hareket eden aracın 259mm çapındaki duran bir direğe sürücü kapısı kısmından çarptırılması ile gerçekleştirilir.
Euro NCAP, gerçekleştirilen bu testler ile, otomobil üreticilerinin güvenlik donanımlarını geliştirmelerini ve standart hale getirmelerini sağlayarak trafik güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.
Thatcham sigorta hasarları araştırma merkezi, Euro NCAP adına bu testleri yapmaktadır.

ICC Kalite Standartları Nedir?
ICC’ nin operasyon personelinin büyük çoğunluğu, sigorta hasarları ve bunların onarımı konusunda dünyanın lider araştırma kuruluşu olan Thatcham Motor Insurance Repair and Research Centre tarafından eğitilmiş, VDA sertifikası almaya hak kazanmıştır. VDA sertifikası, uluslararası sigortacılık terminolojisinde “sigorta hasar mühendisliği” sertifikası anlamında kullanılmaktadır.
Hasarlı araçların sürüş güvenliği ve kalite standartları çerçevesinde, doğru zamanlama ile onarılmasını sağlayan ICC yazılımının verileri de, Thatcham araştırma merkezi tarafından derlenmiş, Türkçeye çevrilerek ICC yazılımı altında lisansa bağlanmıştır.
Sigortalı mutluluğunun tam olarak sağlanabilmesi, büyük ölçüde onarım ve tazminat ödeme süreçlerinin uzamamasına bağlıdır. ICC yazılımı, bu anlamda dünyanın lider veri işleme merkezlerinden biri olan Premier Inc. tarafından kurgulanan sistem çerçevesinde çalışmakta, süreçler bu otomasyona bağlı olarak her an gözlemlenmektedir.  

Sayılarla ICC

ICC ve kurucu üye şirketlerin bünyesinde,  400’ü aşkın personel görev yapmakta; hizmetler, 7 ilde toplam 64,500 m2 alan üzerinde yürütülmektedir.

Çağrı merkezimiz; tamirhane, yedek parça tedarikçileri ve sigorta eksperlerinden gelen parça numaralandırma ve fiyatlandırma bilgisi, işçilik bedelleri ve onarım zamanları ile doğru onarım metodunun belirlenebilmesi konularında günlük 2000’i aşkın “teknik” telefon cevaplamaktadır.
32 ana ve 450’yi aşkın tali yedek parça tedarikçisi üzerinden yıllık 65.000 adet hasarlı araç için yedek parça sevkiyatı yapılmaktadır.

 

Copyright Insurance Claim Center 2009